KÁVA

Z historie kávy...

Kávovník pochází pravděpodobně z provincie Kaffa v Etiopii, odkud si zřejmě přinesl i svůj název. Z této oblasti se velmi rychle rozšířil do arabského světa, kde se konzumace kávy stala velice oblíbenou. Ostatně některé prameny uvádějí právě arabský název Gahwa jako slovní základ pro název káva. Původně lidé plody kávovníku žvýkali, čímž využívali stimulující látky pro osvěžení organizmu a povzbuzení ducha. První zmínky o přípravě kávy jako nápoje se datují do 15. století, kdy byla v Istanbulu otevřena zřejmě první kavárna vůbec. O něco později si káva našla cestu prostřednictvím obchodníků do Benátek a poté i na zbytek starého kontinentu. Také Ludvík XIV. byl vášnivým konzumentem kávy. Holanďané mu přímo z Mokky přivezli jednu rostlinku Coffea arabica. Vezli ji na palubě lodi na Jávu a pak napříč oceány do Holandska, odkud byla v roce 1714 převezena s velkou slávou na pařížský královský dvůr. Tato malá rostlinka se stala nejplodnějším keříkem kávy v historii a vzešlo z ní mnoho kávových keřů, které  nyní rostou ve Střední a Jižní Americe. Káva se rozšiřovala po celém světě rychlostí blesku, jak se francouzští, němečtí, italští a holandští obchodníci snažili předehnat konkurenci v tom, kdo vytvoří nejvíce kávových plantáží ve svých koloniích. Brzy se káva stala dostupnou v každém obchůdku po celém světě.

Co je káva...

Káva je semeno plodu kávovníku (peckovice) podobné třešni. Plod má obvykle dvě semena, může však obsahovat pouze jedno semeno, a pak hovoříme o "perlové kávě".

Druhy kávy...

Kávovník je malý, stále zelený strom, pěstovaný ve vlhkém tropickém pásmu. Ze 600 druhů kávy, které jsou nám známy, se jen tři druhy pěstují extenzivně. Káva arabica, káva robusta a káva liberica, která se pěstuje pouze v západní Africe a Malajsii. Poptávka po této kávě je, pro její velmi specifickou chuť, velmi malá. Nejvýznamnější v produkci je samozřejmě káva arabica (64%) a robusta (36%). Největší rozdíly mezi kávovníkem arabica a robusta jsou především ve velikosti zrn a obsahu kofeinu. Káva arabica je aromatičtější a obsahuje méně kofeinu než robusta.

ARABICA
Vysoký keř, dosahující výšky 3 metrů - Obsah kofeinu 0,8-1,7% -  Pěstuje se ve výškách cca 1000 až 1800m - Přináší plody po třech až čtyřech letech od vysazení a plodí cca 25 let - Sklízí se dvakrát až třikrát ročně, většinou ručně - Kávovník kvete a zraje současně, plody zrají až devět měsíců - Kávovník arabica není tak odolný vůči nepříznivým podmínkám jako kávovník robusta - Káva s výraznou chutí a jemným aroma.

ROBUSTA
Keř či strom, vznikl zkřížením kávovníků arabica a mauritian - Obsah kofeinu 1,7-3,5% - Pěstuje se ve výškách 500-800m - Přináší plody již po dvou letech - Méně náročný na kvalitu půdy , odolnější vůči nemocem a nepřízni počasí- Větší výnosy - Strojový sběr - Káva se silnou chutí, méně aromatická.

Zpracování kávy...

Po  sesbírání denní várky se ještě týž den káva dále zpracovává. Používají se 2 způsoby zpracování kávy:
Suchý postup (levnější varianta)- prosívání a praní (odstranění větviček, listů a kamenů)- sušení 2 až 3 týdny- odstranění dužniny a loupání- třídění podle velikosti- KÁVA NEPRANÁ
Mokrý postup (dražší varianta)-odstranění dužniny-fermentace 1-2 dny-praní- sušení 5-6 dnů-KÁVA PRANÁ

Pražení kávy...

Kávová zrnka se praží při vysokých teplotách (200-250°C) v pražicích strojích, nad kterými dohlíží zkušený odborník - pražič. Tento odborník poslouchá, zda káva při pražení správně praská, čichá, jestli dobře voní, sleduje barvu, správnou teplotu a mnoho dalších důležitých faktorů. Svou charakteristickou barvu a aroma rozvíjí káva právě pražením a jakékoliv nevhodné zabarvení či příchuť navíc jsou velmi nežádoucí.