OŘECHY

odkaz kde lze zakoupit ořechy:   https://www.zodo.cz

Lískové oříšky

Líska obecná (Corylus avellana) známý náš původní keř plodí oříšky v lupenitém obalu. U nás se vyskytují plané lísky a pěstují šlechtěné velkoplodé odrůdy. Většina oříšků pro trh je však dovážena. Oříšky obsahují 36% tuků, 10 - 12% bílkovin, 7 - 8% sacharidů. Jsou značně energeticky vydatné. Jsou dobrým zdrojem fosforu a draslíku, také hořčíku a vápníku, obsahují železo, měď a další stopové prvky. Provitaminu A obsahují málo, něco vitamínu C, ale z ořechů mají nejvíce vitamínu E, také obsahují vitamíny B. Lískové oříšky se doporučují lidem duševně pracujícím, studentům, dětem. Nejlépe se dají jíst samotné, opražené, ve směsi se studeným ovocem, do musli, jogurtů, jako doplněk snídaně. Je z nich možno připravit oříškové mléko, přidávají se do salátů z ovoce i zeleniny, do moučníků, oplatek, cukrovinek, čokolád.

Mandle

Mandloň obecná (Amygdalus communis) je strom blízce příbuzný s broskvoní a dalšími peckovinami. Plodem je peckovice s ochmýřenou kožovitou rubinou, uvnitř je děrovitá pecka a v ní je jádro - vlastní mandle. V Evropě zavedli sladkoplodé mandloně Řekové a Římané. Pěstují se v teplých oblastech po celém světě. Kromě sladkých mandlí existují i hořké typy. Sladké mandle mají 40 - 50% oleje, 16 - 30% bílkovin, 4 - 8% cukrů, mají vysokou energetickou hodnotu. Obsahují mnoho vitamínu B, nejvíce B2, dále mnoho vitamínu E, kyseliny listové. Z minerálních látek mají mimořádně velké množství vápníku a hořčíku, také fosforu a draslíku, dále železo, zinek, velmi málo sodíku. Sladké mandle obsahují glykosid amygdalin v nepatrném množství, hořké mandle až 5%. Proto hořké mandle nepožíváme . jen v malém množství. Mandle jsou velice zdravé pro lidi s bolestmi páteře - je vhodné jich denně sníst asi 10. Nebo je dobré je namočit přes noc do vody a ráno sloupat a pomalu jíst - to je zase vhodné pro studenty, zlepšuje to koncentraci a posiluje paměť.

Ořech pekan

Ořechy pekan nebo také puma, jsou plody subtropického stromu příbuzného našemu ořešáku vlašskému. Pochází z jižní části severní Ameriky, kde roste na březích velkých řek a kde jeho plody už před mnoha staletími sbírali Indiáni. Ořechovec pekanový (Carya pekan nebo C. illinoiensis), tak se botanicky nazývá strom, který plodí ořechy podobné vlašským. Mají však hladkou skořápku světlehnědou nebo zlatavou, zakončenou špičkou. Jádro je podobné jádru vlašského ořechu. Má však jemnější chuť. Pekan se považuje za velmi kvalitní ořech. Má až 71% tuků, do 10% bílkovin. Zajímavý je vysoký obsah provitamínu A, dále obsahuje B vitamíny, vysoké množství draslíku a fosforu, také vápník, železo aj. Občas se u nás objevuje ve velkých supermarketech, někdy se prodávají ořechy naložené v sirupu. Ořechy pekan se konzumují přímo nebo ve směsi s ostatními ořechy, musli apod.

Piniové oříšky

Překrásná borovice - pinie s deštníkovou korunou dotváří kolorit Středozemí spolu s cypřiši - hlavně v Itálii, Řecku, Portugalsku, Španělsku, bývalé Jugoslávii. Ale najdeme ji také v Sýrii, Íránu, Indii, u Černého moře aj. Borovice pinie (Pinus pinea) má široce vejčité šištice, které ukrývají štíhlá semena až 2 cm dlouhá, v červenohnědé nebo šedavé slupce. Po oloupání jsou smetanově bílá a nazývají se piniové oříšky, pinelky nebo italsky pignoli (piňoli). Semena mají velké množství - až 31% bílkovin, 47% tuků, jsou sladká - až 12% sacharidů. Obsahují něco vitamínů skupiny B, chuťově se blíží mandlím, se slabou, příjemnou pryskyřičnou příchutí, čerstvá jsou měkká. Většinou se praží a užívají v cukrářské výrobě, ale i při přípravě nádivek, k pečení, do omáček, salátů, do rýžových pokrmů. Chutná jsou i samotná a pojídají se jako arašídy.

Pistácie

 

 

Botanicky se pistácie nazývá řečík pistáciový (Pistacia vera) nebo pistácie pravá. Pochází ze střední Asie a odtud se rozšířila do Turecka, Íránu, Itálie, Sicílie, Sýrie, Řecka, Tunisu i jinam. Pistácie je strom nebo vysoký keř. Plodem je peckovice s dužnatou slupkou, která brzy vysychá. Ve slupce je tenká pecka a uvnitř známé zelené semeno, zvané také zelená mandle. Roste ve stepních, suchých subtropech. "Zelená mandle" obsahuje 43 - 62% tuků, 19 - 23% bílkovin, asi 15% sacharidů. Mají vysoký obsah provitamínu A, vitamíny skupiny B. Ze všech ořechů mají nejvíce železa, hojně draslíku, fosforu a vápníku. Konzumují se syrové, pražené. Používají se ve slané i sladké kuchyni. Do moučníků, dortových náplní, zmrzlin, na saláty, opražené např. do rýže, do nádivek. Je vhodné denně sníst alespoň 5 pistácií. Je to vhodné pro nervový systém.

 

Vlašský ořech

 

Vlašský ořech je druh ořechu, plod Ořešáku královského, který se skládá z poživatelného jádra obklopeného pevnou dřevnatou skořápkou. Vlašské ořechy rostou na ořešáku přibližně od čtvrtého roku, co je mladý stromek vysazen. Plody jsou na stromě obaleny do ochranné vrstvy, ve které dozrávají. Ze začátku je toto pouzdro zelené a během dozrávání tmavne a praská. Když je ořech zralý, vypadne z ochranného pouzdra na zem nebo spadne i s pouzdrem. Ořechy dozrávají od srpna do září. Vlašské ořechy jsou velmi starou potravinou, která je nejspíše konzumována již od Neolitu, jak dokládají archeologické nálezy z oblasti Périgrodu ve Francii.  Jádro vlašského ořechu je atypické tvarem a barvou, která se může měnit jádro od jádra. Často bývá od velmi světlé až po tmavě žlutou barvu, přes zlatavou až po hnedou, jsou i odrůdy s jádrem červeným (u čerstvým ořechů rumělkově rudým, u suchých vínové - tmavší nafialověle červené barvy). Po sklizni se ořechy suší, buď samovolně nebo za pomoci horkého suchého vzduchu. Tímto procesem dochází k poklesu vlhkosti na požadovaných 8 %, což zaručuje, že ořechy nebudou snadno napadány plísněmi. 


Alergie na arašídy, burské oříškyArašídy - buráky

Burský ořech (nebo také arašíd) je plodem podzemnice olejné. Pěstuje se v tropech a subtropech, hlavně v Číně, USA, Indii. Dozrává po 5 měsících pod zemí, patří mezi luštěniny. Téměř polovinu objemu arašídů tvoří nenasycený tuk. Čtvrtinu pak tvoří sacharidy další čtvrtinu bílkoviny. Pokud jde o vitamíny, můžeme jmenovat významné vitamíny B1, B2 ,B3 a B5, tedy látky nutné pro správné fungování nerovné a oběhové soustavy. Arašídy obsahují významné množství resveratrolu (ovlivňuje metabolismus lipidů a inhibuje srážení krevních destiček). Hrst arašídů obsahuje okolo 70 mikrogramů této léčivé látky. Semena obsahují vitamíny B, E, provitamín A, minerální látky, kyselinu olejovou a linolovou. Ořechy zlepšuje látkovou výměnu a působí antirehmaticky..

Para ořech

Ořechy » PARA

je olejnaté semeno juvie ztepilé, známý též pod názvem juviový ořech. Plod tohoto vysokého tropického stromu je kulatá tobolka vážící až 2 kg. Uvnitř jsou uloženy dvě řady klínovitých semen podobně jako měsíčky v pomeranči. Mají velmi tvrdou skořápku. Pochází z povodí Ornika a Amazonky a svůj název dostal podle brazilského přístavu Pará, odkud se tento ořech vyvážel. Skořápka ořechu je velmi tvrdá, jádro obsahuje až 60% tuku, 17% bílkovin, 7% cukru. Para ořechy mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, selenu, draslíku, fosforu, zinku, vitamínu B1, B2, B3, a E.Obsahují také velké množství plnohodnotných bílkovin. Doporučují se hlavně při nervovém vyčerpání a duševní slabosti. Mírně projímají.